Skip To Content
Nabíjanie a dojazd

Nabíjanie a dojazd vášho elektrického vozidla

Flexibilné nabíjanie na cestách či doma

Všetko, čo potrebujete vedieť o nabíjaní svojho elektrického vozidla

Dobite si svoje poznatky priamo tu

Ako si zachováte mobilitu so svojím elektrickým vozidlom? Celkom jednoducho: pravidelným nabíjaním akumulátora! Aké je to jednoduché, aké možnosti máte k dispozícii, čo musíte mať na pamäti, ako často je najlepšie nabíjať a koľko času si na to máte naplánovať? Tu nájdete všetky odpovede. A navyše, nezabudnite, že ku každému novému elektrickému alebo hybridnému vozidlu Opel dostanete Opelektrikartu nabitú až na 500 EUR.
Rozdiel medzi jednosmerným a striedavým prúdom

Takmer všetky naše domáce spotrebiče sú napájané striedavým prúdom, pretože práve tento prúd poskytuje európska energetická sieť. Zariadenia so zabudovanými batériami a akumulátormi sa však musia nabíjať jednosmerným prúdom. Patria sem aj mobilné telefóny – a tiež elektrické automobily. 

 

Základom európskej elektrickej siete je striedavý prúd, pretože umožňuje efektívnejší prenos elektrického náboja na dlhšie vzdialenosti – tok elektriny neustále mení smer. 

 

Lítiovo-iónový akumulátor vo vašom elektrickom vozidle však nepotrebuje striedavý prúd, ale jednosmerný prúd. Bez ohľadu na to, či tento prúd pochádza z domácej zásuvky alebo nástennej nabíjačky, musí sa vo vnútri vozidla najprv previesť na jednosmerný prúd pomocou palubnej nabíjačky. A to chvíľu trvá. Nabíjanie na nabíjacej stanici s jednosmerným prúdom je preto rýchlejšie. Striedavý prúd zo siete sa premieňa na jednosmerný, ktorý je možné napájať priamo do akumulátora. Rýchlonabíjacie stanice na jednosmerný prúd sú v súčasnosti dostupné len na verejných miestach, ale tam si môžete nabiť svoje elektrické vozidlo rýchlejšie než z akéhokoľvek iného zdroja energie.

 
Čo sú to fázy? a prečo sú najlepšie tri?
V Európe sa elektrická energia distribuuje prostredníctvom trojfázovej siete, takže existujú tri vedenia, ktoré vedú elektrický prúd. Nazývajú sa fázy. Pre väčšinu domácností je postačujúca jedna fáza, a preto sú všetky bežné domáce zásuvky jednofázové.
 

Väčšie zariadenia, ako napríklad tie, ktoré sa používajú v priemysle – ale aj kuchynská rúra na pečenie – sú zvyčajne pripojené k trojfázovému striedavému prúdu. Tento takzvaný silnoprúd ponúka zodpovedajúci vyšší výkon.

 

V niektorých krajinách (napr. vo Francúzsku) sú súkromné domácnosti pripojené iba k jednofázovej sieti. V iných, ako je napríklad Nemecko, sú pripojené k trojfázovému striedavému prúdu – ktorý je, samozrejme, možné použiť aj na nabíjanie elektrického vozidla. Rýchlosť nabíjania sa tým výrazne zvyšuje v porovnaní s jednofázovým nabíjaním.

Čo znamenajú skratky kw a kwh?
Kilowatt (kW) označuje výstupný výkon: konkrétne koľko energie v danom okamihu spotrebujete alebo vyrobíte. Naopak, kilowatthodina je miera množstva energie, ktorá sa spotrebuje alebo vyrobí na určitej úrovni výkonu za určité časové obdobie.  
Bez ohľadu na to, či ide o televízor alebo elektrický ohrievač, takmer všetky domáce spotrebiče používajú kilowatty (kW). Kilowatthodina (kWh) zodpovedá energii, ktorú elektrické zariadenie (napr. stroj, žiarovka) s výkonom 1 000 wattov pohltí alebo vyžiari za jednu hodinu. Preto sa aj veľkosť akumulátora elektrického vozidla udáva v kilowatthodinách (kWh). Napríklad model Opel Corsa má akumulátor 50 kWh. Spotreba energie na 100 km sa taktiež udáva v kWh.

Svoje elektrické vozidlo môžete nabíjať prakticky kdekoľvek

Systémy nabíjania pre každú potrebu

Nabíjate svoj elektrický Opel iba doma – alebo často aj na cestách? Môžete si pri nabíjaní nájsť aj chvíľu pre seba – alebo to musí byť rýchle? Povieme vám, ktoré príslušenstvo je vhodné pre vaše individuálne potreby a kde ho zoženiete.

Viac o nabíjaní: náklady, čas, spotreba

Prečo existuje nabíjanie striedavým a jednosmerným prúdom, aký je medzi nimi rozdiel a aký to má vplyv na čas a náklady na nabíjanie? Porovnajte časy nabíjania rôznych možností nabíjania a zistite ďalšie užitočné informácie!
Solárna energia
Ak máte na streche fotovoltický systém, môžete byť nezávislí od sadzieb za elektrickú energiu alebo verejných nabíjacích staníc. Ak však chcete nabíjať iba čisto solárnou energiou, váš fotovoltický systém musí byť dostatočne veľký a schopný poskytovať okrem vašej aktuálnej spotreby energie aspoň 1,4 kW slnečnej energie. Ak vyrába menej elektrickej energie, zvyšok sa počas procesu nabíjania automaticky odčerpá z verejnej siete. 
Nabíjanie v práci
Je možné nabíjať súkromné elektrické vozidlo alebo plug-in hybridné vozidlo na pracovisku? A prečo sa na to nespýtate? Ak si zamestnanci môžu nabíjať svoje automobily v pevne nainštalovanom zariadení spoločnosti, nabíjací prúd je dokonca oslobodený od dane. Ak váš zamestnávateľ túto možnosť zatiaľ neponúka, stojí za to sa spýtať. Nielenže vám to pridá k dobru z hľadiska ochrany životného prostredia a udržateľnosti, ale môže vám to dokonca zarábať, pokiaľ sa to sprístupní verejnosti. 
A čo hromy a blesky?
Svoje elektrické vozidlo môžete nabíjať v daždi a dokonca aj počas búrky. Aj keď je zaparkované vonku, je vybavené zariadením na ochranu proti prepätiu – rovnako ako súkromné a verejné nabíjacie stanice. Takže nehrozí nijaké nebezpečenstvo, a to ani vo vysoko nepravdepodobnom prípade, že do nabíjacej stanice alebo vášho vozidla udrie blesk. Napriek tomu by ste mali byť počas búrky opatrní, ako je obvyklé. 

Dojazd, ktorý vydrží

Elektrické vozidlá Opel: ideálne na každodenné použitie

Priemerná jazda v rámci dochádzania za povinnosťami je asi 34 kilometrov denne. A až 95% každodenných jázd je kratších ako 50 kilometrov. Ako vidíte, o dojazde niečo vieme, a všetky naše elektrické vozidlá sú absolútne vhodné na každodenné použitie. 

Viac o nabíjaní a dojazde

Ako funguje nabíjanie elektrického vozidla?

Všetky moderné elektrické vozidlá sú napájané lítiovo-iónovým akumulátorom. Tu sa ukladá jednosmerný elektrický prúd (DC). Európska elektrická sieť však dodáva iba striedavý prúd (AC), a preto je vo vozidle palubná nabíjačka, ktorá má na starosti jeho prevod na jednosmerný. V prípade rýchlonabíjacej stanice na jednosmerný prúd je to iné: tu sa striedavý prúd zo siete premieňa priamo na jednosmerný – a preto je tu proces nabíjania oveľa rýchlejší.

Ako si nabijem elektrické vozidlo doma?

Na nabíjanie doma odporúčame nainštalovať nástennú nabíjačku na striedavý prúd. Aj pri rýchlosti prenosu energie 11 kW je nabíjanie omnoho rýchlejšie než z domácej elektrickej zásuvky, ktorá nie je veľmi stavaná na taký vysoký výstupný výkon po dlhšiu dobu. Ale môže sa zísť, ak ste napríklad u priateľa a potrebujete si dobiť vozidlo na návrat domov.

Ako sa nabíja elektrické vozidlo zo sieťovej zásuvky?

Na nabíjanie elektrického vozidla z bežnej elektrickej zásuvky vám stačí nabíjací kábel štandardného typu 2, ktorý sa dodáva spolu s vozidlom Opel. Vďaka elektrickej zásuvke máte možnosť nabíjania vždy poruke, napríklad keď ste na návšteve u priateľov alebo príbuzných. Lepší spôsob, ako nabiť svoje elektrické vozidlo doma, je však pomocou trojfázovej nástennej nabíjačky. Nabíjanie je tak bezpečnejšie a aj podstatne rýchlejšie. 

Koľko stojí nabitie elektrického vozidla?

Svoje elektrické vozidlo môžete nabíjať zvlášť lacno zo svojej domácej nástennej nabíjačky, pretože vtedy platíte aktuálne platnú cenu za elektrickú energiu za kilowatthodinu. Náklady na verejnej nabíjacej stanici závisia od sadzby dodávateľa alebo poskytovateľa energie a tiež od toho, či nabíjate striedavým alebo jednosmerným prúdom. Na rýchlonabíjacej stanici na jednosmerný prúd môžete nabiť akumulátor svojho vozidla na 80% kapacity približne už za 30 minút – ale stojí to podstatne viac.

Ešte ste nenašli tie správne informácie?